İZMİR YAŞ SEBZE VE MEYVE HALİ

OSMAN ERYALÇIN

GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

 

NO:

27

Muz

Çilek

Kayısı

Çilek, hem sanayiye elverişli hem de taze olarak tüketilebilen çok lezzetli ve hoş kokulu bir meyve türüdür. Bol miktarda A, B, C, vitaminleri, kalsiyum , demir ve fosfor gibi mineral maddeler içerir. Çilek taze olarak sofrada yararlanılmasının yanında çileğin pastası, reçeli, marmelatı, kompostosu, dondurma, şıra, şarap, şampanya, ile likörü de yapılmaktadır. Çilek tüketici tarafından arzulanan bir meyve olduğu için derin dondurma yoluyla uzun süre saklanarak tüketilebilir.

Büyük bir tarım etkinliği ve potansiyeli bulunan Anamur, ülkemizin en tipik subtropik bitkilerini ve örtü altı ürünlerini yüksek kalitede yetiştiren bir yöremizdir. Anamur, çok eskiden beri Türkiye meyveciliğinde, muz yetiştiren bir yer olarak isim yapmış ve “Anamur muzu” halkımızın belleğine yerleşmiş, kalitesi ile ithal ürünlerle rekabet etmektedir. Muz meyvesi % 70 oranında su, önemli miktarda karbonhidratlar ve az miktarda protein ve yağ içerir.  Olgun muz meyvesi şekerce zengindir ve kolay sindirilir. Çocukların beslenmesinde sıklıkla kullanılmalıdır.

Kayısı; kurutulmuş, konserve ve taze olarak yıl boyunca tüketilen bir meyve türüdür. Kayısı içeriğinde oluşturduğu organik ve anorganik maddeler vasıtasıyla insan sağlığına olumlu etkilere sahip bir meyvedir. Kayısı yüksek miktarda şeker, nişasta, protein, pektin, pektoz selüloz, organik maddeler, vitamin A.B.B2, C,E,P, PP, Folik asit, az miktarda K20, C03, P205, CO, daha az miktarda Na20, Ca0, mg0, Fe03, C1 ve eseri miktarda Zn, A1 ve eseri miktarda Zn, A1 ve Cu içermektedir.

 Osman Eryalçın Gıda San. Tic. Ltd. Şti. Merkez Hal No : 27 Kaynaklar Köyü / Buca / İzmir Tel : 232 443 0099